2023/2024

14 VI ’24: Świadectwo z […] #CzerwonyPasek

Dążenie do wysokich wyników często wymaga rozwijania umiejętności organizacyjnych, pracy zespołowej, zarządzania czasem i rozwiązywania problemów. Te umiejętności są cenne nie tylko w edukacji, ale także w życiu codziennym i zawodowym.

Otrzymywanie wyróżnień za osiągnięcia pomaga budować pewność siebie i wiarę we własne umiejętności, a Twoje sukcesy mogą inspirować innych do większego wysiłku i dążenia do podobnych osiągnięć.

Przyznawanie świadectw z czerwonym paskiem to forma docenienia ciężkiej pracy, determinacji i systematyczności oraz proaktywnej postawy wobec nauki. Jest wyrazem uznania za wyniki w nauce mogącym stanowić motywację do angażowania się w proces edukacyjny. To również informacja zwrotna, że dobrze sobie radzisz w szkole – może być źródłem dumy, bo wysokie wyniki w szkole podstawowej mogą otworzyć drzwi do lepszych szkół średnich i być pierwszym krokiem na drodze do przyszłych sukcesów akademickich i zawodowych.

Technicznie wygląda to tak, że przy co najmniej bardzo dobrym zachowaniu uzyskujesz średnią nie niższą niż 4,75 (ach/brr – matematyka) i… otrzymujesz świadectwo z czerwonym paskiem, jak każdy uczeń, którego oceny roczne zostały przedstawione poniżej.

Jeśli w tym roku nie mogę Ci (po)gratulować uzyskanej średniej, to cierpliwie (po)czekam na przyszły rok…

1 VI ’24: Międzynarodowy Dzień Dziecka

 • Dzień Dziecka jest corocznie obchodzonym świętem, które ma na celu zwrócenie uwagi na prawa i dobro dzieci oraz zwiększanie świadomości istnienia różnych problemów w zakresie jakości życia dzieci na całym świecie.
 • W 1954 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła 20 listopada jako Międzynarodowy Dzień Dziecka, aby promować idee i cele dotyczące praw dziecka.
 • Nie w każdym kraju, ale w Polsce Międzynarodowy Dzień Dziecka obchodzony jest 1 czerwca.
 • Obchody Dnia Dziecka są okazją do przypominania o prawach dziecka i promowania ich przestrzegania, więc w wielu instytucjach/szkołach organizuje się różnorodne wydarzenia i prowadzi działania mające na celu dostarczenie dzieciom radości, zabawy, a jeśli się da, to i edukacji.
 • Z okazji Dnia Dziecka w Polsce odbywa się Sejm Dzieci i Młodzieży, gdzie młodzi ludzie udając, że są posłami, uczą się, jak działa demokracja, wyrażając swoje opinie.
 • Teraz to już historia, ale jeszcze nie tak dawno w niektórych szkołach tego dnia dzieci nie musiały odrabiać zadań domowych 😉

26 V ’24: Dzień Matki

Święto obchodzone jako wyraz szacunku dla wszystkich matek i świętowane w wielu państwach, ale 26 maja, tylko w Polsce. Na co dzień wdzięczny i kochający w sposób nie zawsze widoczny, wykorzystaj tę okazję do wyrażenia tej wdzięczności i miłości dla swojej mamy.

17 V ’24: Półżartem, półserio #RJP

Nadchodzą esy floresy, są już tuż-tuż, trzask, prask i przez quasinaukę staniesz się nibyuczniem, który nieczęsto sięgając po słownik, będzie zastanawiał się, czy by nie pójść na konkurs chopinowski (od 1 stycznia 2026 r. obowiązkowo pisany z małej litery).

>>Historia poucza, że każda reforma pisowni, jako oddziałująca na szerokie grupy społeczne i rozległe obszary życia, spotyka się z emocjonalnymi reakcjami. Przypuszczalnie będzie tak i w wypadku tej najnowszej, której pokłosiem jest niniejszy zbiór zasad. Rada Języka Polskiego ma jednak nadzieję, że jego opracowanie i publikacja okażą się aktem długofalowo korzystnym dla polszczyzny, dla jej rozwoju i świadomego jej pielęgnowania przez kolejne pokolenia użytkowników.<<

Źródło: Zasady pisowni i interpunkcji polskiej 

15 V ’24: A na horyzoncie 100% #CKE

14-16 V ’24: Egzamin ósmoklasisty

 • wtorek, 14 maja 2024 r. – język polski: godz. 09:00 + 120 minut = 11:00,
 • środa, 15 maja 2024 r. – matematyka: godz. 09:00 + 100 minut = 10:40,
 • czwartek, 16 maja 2024 r. – j. angielski: godz. 09:00 + 90 minut = 10:30.

Wydanie zdającym zaświadczeń oraz informacji o wynikach: środa, 3 lipca 2024 r.

Więcej o egzaminach: Centralna Komisja Egzaminacyjna

3 V ’24: Święto Narodowe Trzeciego Maja #ŚwiętoKonstytucji

Święto Narodowe Trzeciego Maja upamiętnia uchwalenie Konstytucji 3 Maja w 1791 roku, która była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej) nowoczesną, spisaną konstytucją. Konstytucja 3 Maja stanowiła próbę modernizacji ustroju Polski i nadania jej demokratycznego charakteru.

Dla Polaków Święto Narodowe Trzeciego Maja symbolizuje dążenie do niepodległości, suwerenności i demokracji. Jest to dzień ustawowo wolny od pracy, w którym Polacy celebrują swoją narodową tożsamość, patriotyzm oraz walkę o wolność i niezawisłość. Obchody obejmują zazwyczaj uroczystości państwowe, defilady, koncerty, wystawy, a także aktywności kulturalne i edukacyjne, które podkreślają znaczenie tego historycznego wydarzenia.

2 V ’24: Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Jednym z symboli państwowych jest flaga, a ustawą z dnia 20 lutego 2004 r. dzień 2 maja został ustanowiony Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Ciekawostką może być fakt, że ustawowa kolorystyka „biało-czerwona” nie jest ani biała, ani czerwona. W przestrzeni barw RGB są to kolory (212,33,61) oraz (233,232,231) i jeśli Twoje szkolne umiejętności nie ograniczają się do cotygodniowych zmian tapet pulpitów, to powinieneś umieć ocenić, który kolor jest który 🙂

1 V ’24: Święto Pracy #1maja

1 maja to Międzynarodowe Święto Pracy, obchodzone na całym świecie jako dzień upamiętniający walkę robotników o lepsze warunki pracy oraz godność zawodową. Święto znane jako Międzynarodowy Dzień Pracy lub Święto Pracy, jest obchodzone w ponad 80 krajach na całym świecie. W wielu krajach (również w Polsce) 1 maja jest dniem wolnym od pracy, a obchody tego święta często obejmują demonstracje, pochody i inne wydarzenia kulturalne.

26 IV ’24: Prawo do wypoczynku #RzeczniczkaPrawDziecka

Źródło: ApelRPD

20 IV ’24: Zadania domowe #NoComment

Źródło: Instytut Badań Edukacyjnych

13 IV ’24: Z podziału na sto części

Wiele powiedzeń wykorzystuje pojęcie części czegoś w stosunku do całości, np. „Kropla w morzu”, „Częścią mądrego człowieka jest milczenie”, „W 100% pewny/lojalny/skuteczny”. Przy braku uprzedzeń do porównań „Nie wszystko złoto, co się świeci” też możesz zinterpretować jako udział prawdziwej wartości w pozorach.

Przydatną miarą w zrozumieniu „części czegoś do całości” jest procent – byś w różnych sytuacjach, przy pomocy liczb, mógł oceniać i ewentualnie porównywać, różne części różnych całości/wielkości. Na ogół nie trzeba przekonywać, że odtrąbiony/ogłoszony sukces ze zdobycia 1 punktu będzie inaczej odbierany, gdy punktów można było uzyskać 2, a inaczej, gdy można ich było uzyskać 100.

Jak to działa?

 • W pierwszej kolejności ustal, ile punktów mogłeś uzyskać (np. 16 pkt.),
 • W drugiej kolejności sprawdź, ile punktów uzyskałeś (np. 13 pkt.),
 • Teraz wykonaj dzielenie (w pamięci, pisemnie, przy użyciu kalkulatora lub odpowiednich programów):
  liczba punktów uzyskanych / liczba punktów, które mogłeś uzyskać (13/16=0,8125)
 • Cyfry przed przecinkiem i pierwsze dwie cyfry po przecinku tworzą liczbę będącą wynikiem pomiaru części w procentach zaokrąglonych w dół (081%),
 • Z podanej skali odczytaj, jak będzie oceniona praca, która poprawnie została wykonana tylko/aż w 81 procentach.

Czy wiesz, dlaczego dzielenie nie wydaje się być dobrym pomysłem, gdy otrzymałeś 16 pkt. lub 0 pkt.?

Zakwalifikowani do przyjęcia do klasy I SP [2024/2025]

Bednarz Eryk, Bieryt Amelia, Chorążyk Magdalena, Faron Gabriela, Głąb Dawid, Gurba Zofia, Klóska Szymon, Konieczna Alicja, Kot Judyta, Krzyżak Zuzanna, Lubiak Konrad, Łacny Maja, Masłoń Jędrzej, Pawłowski Wojciech, Piwowar Artur, Polańska Hanna, Przybycień Alicja, Pulit Bartosz, Skawińska Emilia, Smela Hanna, Wolak Oliwier, Zięba Julia, Ziębowicz Hanna.

28 III – 2 IV ’24: Wiosenna przerwa świąteczna

Wiosenna przerwa świąteczna w szkole to czas, kiedy uczniowie mają kilka dni wolnych od nauki, podobnie jak podczas ferii zimowych. W Polsce Wielkanoc jest ważnym świętem religijnym i kulturowym, dlatego też zapewnia się uczniom dodatkowy odpoczynek właśnie w tym okresie, dając im możliwość spędzenia czasu z rodziną i uczestnictwa w tradycyjnych obchodach związanych z Wielkanocą.

W tym roku w tym terminie przypada Prima Aprilis (1 kwietnia), który jest okazją do zabawy i śmiechu, zarówno w życiu prywatnym, jak i społecznym. Często różne media publikują specjalne artykuły lub nagrania, które są jedynie żartem, aby zaskoczyć czytelników lub widzów.

Ludzie także często wymyślają kreatywne psikusy, takie jak fałszywe ogłoszenia czy przekłamane wiadomości. Warto jednak pamiętać, żeby żarty były bezpieczne i niekrzywdzące dla innych osób.

21 III ’24: Wiosna, cieplejszy wieje wiatr… #Skaldowie

Pierwszy dzień wiosny, zwany również równonocą wiosenną, to czas równowagi między dniem a nocą, kiedy to powierzchnia naszej planety jest oświetlona promieniami słońca dokładnie tak samo długo, co zaciemniona. Dla wielu to symboliczny moment, który niesie ze sobą obietnicę nowych początków.

Nie tylko w Polsce pierwszy dzień wiosny oznacza radosne przebudzenie się przyrody i jest okazją, by wychodzić na spacery, uczestniczyć w piknikach czy po prostu (po)siedzieć na ław(ecz)ce i delektować się promieniami słonecznymi. Być może i Tobie wiosna da nową energię i motywację, aby ruszyć do przodu z kolejnymi pomysłami na swoje życie.

10.03.2024                     “WSZYSTKIE DZIECI ZBIERAJĄ ELEKTROŚMIECI”

8 III ’24: Dzień kobiet

12-23 II ’24: Ferie, ferie, ferie…

Zimowa przerwa od nauki szkolnej, czyli… bezpieczeństwo na pierwszym miejscu!

Z przyjemnością ogłaszam rozpoczęcie ferii zimowych! To czas, który warto przeznaczyć na odpoczynek, relaks i radość spędzaną nie tylko w gronie najbliższych. Jednakże, nie zapominajmy o ważnej kwestii, którą jest bezpieczeństwo.

W trakcie tych, jakże zasłużonych, ferii, pamiętajcie o bezpieczeństwie podczas zabaw na, o ile jeszcze się pojawi, śniegu – odpowiednie ubranie i sprzęt, np. kask podczas jazdy na nartach/snowboardzie czy miejsca pozbawione zagrożeń przy zjeżdżaniu na sankach. Dla swojego bezpieczeństwa informujcie rodziców, gdzie się znajdujecie i z kim spędzacie czas. Zachowajcie zdrową równowagę między czasem spędzanym online a aktywnościami na świeżym powietrzu i nie podejmujcie ryzykownych zachowań, które mogą zagrażać nie tylko Waszemu życiu i zdrowiu.

Pamiętajcie, że nie tylko w tym czasie, to bezpieczeństwo jest najważniejsze. Życzę Wam fantastycznych, pełnych radości i bezpiecznych zimowych ferii!

3 II ’24: Zapamiętywanie to nie wiedza/mądrość, ale… #MC

Ale od czegoś trzeba zacząć. Jak wykorzystasz coś, czego nie pamiętasz? Różne techniki i strategie wspomagają zapamiętywanie, jednak… kluczowym elementem jest POWTARZANIE – to najprostszy sposób znany ludzkości na zapamiętywanie.

Tworzenie powiązań między nową informacją a już istniejącą wiedzą może ułatwić jej zapamiętanie. Możesz próbować tworzyć skojarzenia, analogie lub używać metafor. Czytaj to, co powtarzasz. Słuchaj, tego, co powtarzasz. Rysuj/pisz to, co powtarzasz. Notuj to, co powtarzasz. Przetwarzaj to, co powtarzasz. I powtarzaj, powtarzaj do skutku, czyli aż zapamiętasz tzn. będziesz w stanie bez większego problemu przypominać sobie to, co uważasz, że już zapamiętałeś.

27 I ’24: Koniec semestru, początek semestru #MC

Ktoś (kto?), kiedyś (kiedy?), coś powiedział (co?), a parafrazą (czym?) jest „Nie pytaj, co szkoła/klasa może zrobić dla Ciebie, ale co TY możesz zrobić dla szkoły/klasy.”

🤔Czy to szkoła wystawiła 209 ocen bardzo dobrych i celujących dla Ciebie, czy to TY swoimi zdolnościami, indywidualnym zaangażowaniem, aktywnym uczestnictwem w lekcjach, kreatywnością i zapałem, dałeś te oceny szkole?🤔

Dziękujemy wszystkim uczniom, rodzicom i nauczycielom za dotychczasowe zaangażowanie. Mamy nadzieję, że kolejne miesiące będą kontynuacją pracy ukierunkowanej na budowanie silnej podstawy edukacyjnej dla, godnych uznania, sukcesów.

21-22 I ’24: Dzień Babci/Dziadka

Każdy z nas ma w sercu miejsce dla swoich najbliższych, a Dzień Babci i Dziadka to doskonała okazja, aby doceniać tę wyjątkową więź. To święto, obchodzone 21-22 stycznia, daje nam możliwość okazywania miłości, szacunku i wdzięczności naszym kochanym dziadkom i babciom.

Babcię i Dziadka nie zawsze mamy blisko, ale odległość nie powinna być przeszkodą w wyrażaniu naszych uczuć. Może warto zorganizować telefoniczne lub wirtualne spotkanie, podzielić się wspomnieniami i opowiedzieć im o naszym codziennym życiu.

W szkole uczestniczymy w obchodach tego wyjątkowego dnia, które podkreśla rolę starszego pokolenia w naszym życiu. Ich życiowe historie mogą być dla nas inspiracją, a tradycje, których są strażnikami, pozostają ważnym elementem naszej tożsamości rodzinnej.

Niech ten Dzień Babci i Dziadka będzie czasem radości, uśmiechów i wzruszeń, a wspomnienia z tych dni niech pozostaną w naszych sercach do…. kolejnego takiego dnia, już za rok.

13 I ’24: Pechowa 13-tka #MC

Przesąd 13-tki, zwany również triskaidekafobią, to irracjonalny strach przed liczbą 13. Ale czy rzeczywiście musisz bać się tej liczby jak czarnego kota? Niekoniecznie! Nasze szkolne badania dowodzą, że trzynastka może być traktowana jako liczba pełna magii, ale również tylko i wyłącznie jako splot niezwykłych zbiegów okoliczności.

Dotychczasowe doniesienia oparte na przebiegłym „unikaniu drabin”, ostrożnym „omijaniu lusterek”, i starannym unikaniu „czarnych kotów” zostały ponownie zweryfikowane i… zachęcamy, by z humorem i nutką zacięcia naukowego rozwiewać mity, bo trzynastka to po prostu kolejna liczba (być może nawet wiesz, że jest ona PIERWSZA ;)) na Twojej drodze życia. Czytaj, śmiej się i przestań „unikać drabin” – trzynastka czeka!

06 I ’24: Szanty #MC

Szanty, czyli pieśni żeglarskie, mają swoje korzenie w XVIII i XIX wieku, gdy marynarze używali ich do synchronizacji pracy podczas żeglowania na statkach. Często śpiewane były przy różnego rodzaju czynnościach, takich jak podnoszenie żagli czy kotwiczenia, aby zachować rytm i zwiększyć efektywność pracy załogi.

Polska jest od przełomu lat 70/80 XX wieku jednym z czołowych krajów na świecie, jeśli chodzi o szanty w ich najszerszym znaczeniu. Polscy żeglarze w zagranicznych portach imponują żeglarzom z innych krajów bogactwem repertuarowym, a liczba odbywających się w Polsce co roku festiwali szantowych jest bliska setki. A czy TY znasz chociaż jedną szantę?

Teksty szant zazwyczaj opowiadają o życiu marynarza, morskich przygodach, tęsknocie za domem czy miłości do morza. Jednak nie brakuje w nich także nieco szelmowskiego humoru. Często można znaleźć zabawne anegdoty, dziwaczne postacie czy humorystyczne spojrzenie na trudy życia na pokładzie.

Szanty są swoistym dziedzictwem kultury morskiej, przenosząc słuchaczy w świat starych drewnianych żaglowców, oceanicznych sztormów i nieodkrytych wysp. Jednak dzięki swojej uniwersalności i urokowi, z łatwością przekraczają granice czasu i przestrzeni. I jak o tym wszystkim opowiadać tym, którzy całe swoje dotychczasowe życie spędzili tylko w Beskidzie Sądeckim?

1 I 2024 r., godz. 00:00 #MC

23 XII ’23: Wesołych […] i Szczęśliwego […]

Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia, pragniemy z całego serca życzyć Wam radości, spokoju i niezapomnianych chwil w gronie najbliższych. Niech te Święta będą dla Was czasem wytchnienia, refleksji i wzajemnej życzliwości.

Dziękujemy Wam za zaangażowanie, trud i serce, jakie wkładacie każdego dnia w rozwój naszej szkolnej społeczności. Mamy nadzieję, że nadchodzący rok przyniesie Wam nie mniej radości oraz dopingujących do pracy i nauki wyzwań niż obecny.

Niech świąteczna atmosfera otoczy Was ciepłem, a Nowy Rok przyniesie powody do uśmiechów i spełniania marzeń. Życzymy Wam zdrowia, szczęścia oraz wielu chwil spędzonych wśród najbliższych swojemu sercu osób.

16 XII ’23: […]matyka #MC

Matematyka? Informatyka? Są jak trzy dobre przyjaciółki, które wspólnie pracują, aby uczynić świat bardziej inteligentnym i zautomatyzowanym – to automatyka.

Magiczna technologia, która pomaga rzeczom by mogły działać same – jakby miały swoje własne małe mózgi! Trochę jak czarodziej, który daje przedmiotom umiejętność myślenia i podejmowania decyzji.

Możesz posadzić dynię i poczekać, aż urośnie. Ale możesz też wykorzystać detektor, który gdy tylko „zobaczy”, że dynia urosła, wyśle sygnały do tłoków i wagonika, by ją zebrać, przewieźć i umieścić w skrzyni, podczas gdy Ty w tym czasie możesz skupić całą swoją uwagę np. na… czytaniu obowiązkowej szkolnej lektury.

9 XII ’23: Mikołajki… #MC

Szczególny dzień, tradycyjne święto Mikołajek – czasem wcześniej, czasem później, ale w szkołach rok w rok zawsze w okolicach 6 grudnia. Wydarzenie, które powinno wprawiać w radosny nastrój i wprowadzać w klimat zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

To czas, kiedy dzieci są pełne oczekiwań co do niespodzianek, jakie przyniesie im Mikołaj. W medialnym wizerunku, ten sympatyczny starszy pan w czerwonym stroju, z białą brodą i workiem pełnym prezentów, staje się bohaterem dnia, spełniając marzenia najmłodszych.

Tradycja obdarowywania się upominkami oraz wręczania słodkości sprawia, że Mikołajki to nie tylko czas darów (którym może być zarówno model YZ450F jak i duży brązowy miś), ale również  i przede wszystkim, okazja do (dodatkowego) dzielenia się życzliwością. W szkole to moment, kiedy możemy docenić bliskość kolegów, znajomych i przyjaciół, dzieląc ze sobą uśmiechy oraz radosne i beztroskie chwile, by za chwilę w zeszycie zapisać kolejny temat lekcji…🎅🎁

2 XII ’23: Technika… #MC

Krosno – miejscowość ok. 100 km od Powroźnika, ale równocześnie urządzenie do wytwarzania tkanin, które na zawsze zmieniło proces produkcji tzw. tekstyliów. Kobiety odpowiedzialne za przędzenie włókien na przenośnych krosnach nazywano prząśniczkami i taki właśnie tytuł („Prząśniczka”) ma pieśń skomponowana przez Stanisława Moniuszkę.

Gdy hodowla owiec zapewnia wełnę, którą wykorzystuje się do utworzenia sztandarów, a barwniki pozwalają uzyskać podstawowe wzory pasków, połówek i niewielkiej ilości kształtów, to odpowiednia kolejność nakładania podstawowych wzorów daje możliwość wytworzenia własnego „logo” na sztandarze. Otrzymując od kapitana złosadniczego patrolu złowieszczy sztandar, szykuj się na NA…..

 

25 XI ’23: WF czy e-WF… #MC

E-sporty nie wymagają takiej samej aktywności fizycznej co tradycyjne sporty, ale wymagają zaawansowanych umiejętności manualnych, szybkości reakcji, strategii i koordynacji ręka-oko. Gdy gra się w strukturach drużyn wzorowanych na ligach sportowych, to uczestnicy turniejów muszą poświęcać dużo czasu nie tylko na grę, ale również na ich ciągłą analizę i rozwijanie swoich umiejętności.

Brak wymaganej fizycznej aktywności i rywalizacji fizycznej, dla niektórych, wyklucza e-sporty (jak i szachy) z kategorii sportów. Są traktowane jako forma rozrywki, która w dłuższej perspektywie czasowej może prowadzić do urazów ręki lub problemów ze wzrokiem.

Korzyści wynikające z aktywności fizycznej zamknięto w powiedzeniu „Sport to zdrowie”, czego nie da się powiedzieć o zawodach rozgrywanych w formach elektronicznych, które i tak zyskują coraz większą popularność, a nawet uznanie na całym świecie.

18 XI ’23: Edukacja „przekrojowa”… #MC

Dzisiaj „przekrój” nie jest już kojarzony z czasopismem społeczno-kulturalnym. Fizyk, lekarz, geolog, architekt, fotograf, ale również i nauczyciel, używają słowa „przekrój” – każdy w swoim konkretnym znaczeniu: przekrój poprzeczny belki, przekrój strzałkowy głowy, przekrój geologiczny, przekrój pionowy budynku, przekroje czasowe („Time Slice”).

Tematy przekrojowe w edukacji mogą być lubiane przez ambitnych uczniów, bo dają możliwość pokazania szerszego kontekstu niż zakres danego przedmiotu. Opracowując temat ogólnie związany z dźwiękiem możemy odnieść się do muzyki (badając gatunki muzyczne lub ich wpływ na kulturę różnych epok), fizyki (odwołując się do fal dźwiękowych), matematyki (odnosząc się do harmonii częstotliwości i rytmiki), technologii (wykorzystując nowoczesne narzędzia do tworzenia i odbioru muzyki), historii (śledząc wpływ kompozytorów na rozwój muzyki), wos-u/religii (analizując rolę muzyki w różnych kulturach i społecznościach), psychologii (uwzględniając wpływ muzyki na emocje i indywidualne różnice w jej odbiorze) oraz do wielu innych obszarów nauki, kultury i sztuki, gdzie dźwięk występuje.

11 XI ’23: Narodowe Święto Niepodległości  #11_listopada

11 listopada to dzień upamiętniający odzyskanie przez Polskę niepodległości po 123 latach rozbiorów. Zachęcamy do uczczenia obchodzonego w tym dniu Narodowego Święta Niepodległości, bo dzień ten to czas, kiedy oddajemy hołd bohaterom walki o niepodległość, uczymy się historii naszego kraju i kultywujemy patriotyzm. Podczas uroczystego apelu, uczniowie recytują wiersze, śpiewają pieśni patriotyczne i po raz kolejny przypominają o ważnych wydarzeniach z historii Polski.

W tym dniu zachęcamy wszystkich do noszenia biało-czerwonych barw, co symbolizuje naszą narodową dumę. Niech nie tylko ta sobota, 11 listopada, będzie okazją do refleksji nad znaczeniem niepodległości i do pielęgnowania miłości do Polski. Niech Polska będzie zawsze niepodległa!

4 XI ’23: Chemia… #MC

Chemia to nie tylko wzory i równania. To świat tej części nauki, która pozwala na odkrywanie tajemnic otoczenia i pomaga zrozumieć, dlaczego różne rzeczy są takie, jakie są. Czy wiesz, jakie substancje tworzą wodę, którą pijesz lub powietrze, którym oddychasz? Nie wszystkie substancje są dla nas bezpieczne, chociaż wiele z nich jest z powodzeniem wykorzystywane w medycynie, przetwarzaniu żywności, ale również i kosmetykach. Rozumienie chemii pomaga krytycznie spojrzeć na skuteczność reklamowanych produktów, a posiadanie nawet podstawowej wiedzy pomoże Ci unikać produktów, które zawierają składniki potencjalnie szkodliwe dla Twojego zdrowia.

1 XI ’23: Dzień Wszystkich Świętych

Czas zadumy i refleksji. Wyjątkowa okazja, by uczcić pamięć naszych bliskich, którzy odeszli. To dzień, kiedy odwiedzamy groby, zapalamy znicze i modlimy się za dusze zmarłych. Niech to nie będzie jedyny czas, w którym pamiętamy o tych, którzy od nas odeszli. W tym dniu, w sposób szczególny dla siebie, dajmy świadectwo temu, że ONI wciąż pozostają w naszych sercach. Spokojnego i refleksyjnego Dnia Wszystkich Świętych.

28 X ’23: Fizyka… #MC

Osiem bloków/metrów na sekundę, a do przebycia prawie 5 tys. Ile to zajmie czasu? Czy w takiej sytuacji zawsze wsiadamy w wagonik i włączamy stoper? Budując linię kolejową tory zasilać w proporcji 1:7, 1:34 czy innej? I co to jest ta „proporcja”? Jeżeli olbrzymi świerk o grubych pniach 2×2 ma 17 bloków wysokości, z każdego bloku drewna można uzyskać 4 deski, a z dwóch desek masz 4 patyki, to ile uzyskasz torów, gdy jeden patyk wystarcza na 16 sztuk? Pytanie dodatkowe: skąd wziąć odpowiednią (jaką) ilość sztabek żelaza na taką ilość torów? Uspokajam: można się nieźle/dobrze bawić, nie zadając sobie takich pytań…

21 X ’23: Język angielski… #MC

Bibliotekarz, kamieniarz, kapłan, kartograf, łuczasz, narzędziarz, pasterz, płatnerz, rolnik, rybak, rymarz, rzeźnik, a może zbrojmistrz? Profesja nie jest losowa, ale zależy od narzędzi, którymi umiesz się posługiwać.
Od poniedziałku, właśnie językiem angielskim, rozpoczyna się „sezon konkursów przedmiotowych”:
https://kuratorium.krakow.pl/organizacja-konkursow-przedmiotowych-w-roku-szkolnym-2023-2024/
A Ty z którego przedmiotu czujesz się na tyle dobry, by (przynajmniej spróbować) [po|wy]kazać swój profesjonalizm?

14 X ’23: Plastyka… #MC

Pixel Art to prosta koncepcja polegająca na układaniu małych kwadratów, aby utworzyć większy obraz. Podstawową jednostką takiej układanki jest piksel, zwykle w formie małego kwadratu o różnych kolorach. Jest to pewien sposób na rozwijanie zdolności koncentracji i precyzji (z dokładnością do piksela).

Tworzenie obrazów typu Pixel Art wymaga planowania, wymaga strategii, wymaga precyzji oraz wymaga cierpliwości, szczególnie, gdy chcemy stworzyć bardziej zaawansowany wzór lub obraz. Efekty eksperymentowania w tym zakresie (przy mocno ograniczonej palecie kolorów) potrafią zaskoczyć…

7 X ’23: Przyroda… #MC

Przyroda jest nieodłączną częścią życia człowieka, dostarcza podstawowych źródeł bytu, inspiracji, zdrowia i ekonomicznych wartości. Ochrona i zrównoważone korzystanie z jej zasobów są niezwykle istotne dla przyszłości ludzkości i naszej planety. Czy zamiast https://sprzatanieswiata.pl/ wystarczy nie śmiecić? 

30 IX ’23: Edukacja dla bezpieczeństwa… #MC

Cyberbezpieczeństwo, bezpieczne korzystanie z internetu i ogólne rozumienie zagrożeń online to w dzisiejszym świecie nie mniej ważne kwestie jak pożary, powodzie czy trzęsienia ziemi. A czy każdy serwer jest bezpieczny? Jak to sprawdzić i kto ma to zrobić? Czy to, że nie znasz Mycoplasma pneumoniae, Chlamydophila pneumoniae, Legionella pneumophila i […] wystarcza, by nigdy nie mieć zapalenia płuc?

Jesteś odpowiedzialny za swoje działania online, więc może warto wiedzieć, co to takiego phishing, cyberbullying, malware lub na czym polegają oszustwa internetowe, bo w życiu nie zawsze będziesz miał możliwość opcji „New Game”.

23 IX ’23: Historia… #MC

Różnego rodzaju struktury budowlane mogą nawiązywać do historycznych lub architektonicznych wzorców – o ile twórca gry nie jest historycznym ignorantem. A jeśli nie jest, to również niektóre z przedmiotów znalezionych w skrzyniach będą nawiązywać do historycznych artefaktów lub okresów. Miejsce zamieszkania determinuje odkrycia, ale czy powyższy zrzut ekranowy dowodzi, że ziemia jest okrągła? Kto i dlaczego miał większe szanse na odkrycie (uwaga, trudne słowo) logarytmu: pasterz czy marynarz?😉

16 IX ’23: Geografia… #MC

Tu mapa, tam mapa, a i tak można się zgubić i pogubić… Niby masz dostęp do swojej pozycji GPS, ale nie potrafisz tego wykorzystać w praktyce… Rzeki, góry, wioski, jaskinie czy kaniony… Gdzie jest wschód, a gdzie południe… Jak typ biomu wpływa na występującą w nim roślinność i zwierzęta… Można poczuć się jak Marco Polo na Jedwabnym Szlaku, o ile geografia nie jest Ci zupełnie obca…

9 IX ’23: Język polski… #MC

Opisz budynek, opisz stworzenie, opisz biom, opisz sytuację w grze, opisz… Przewagę mają Ci, którzy z językiem polskim (również na poziomie czytania w grze) nie mają problemów – czytają, starają się zrozumieć i na tej podstawie podejmują najlepsze decyzje na jakie ich w danym momencie stać… A czy Ty potrafisz tworzyć narracje i dialogi, które nie są ograniczone do ,,Eee/Yyy […]”?

4 IX 2023 r. – Rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024

Szanowni uczniowie, nauczyciele i rodzice,

Dziś rozpoczynamy nowy rok szkolny, a z nim nowe wyzwania i możliwości. Chcę Was serdecznie przywitać i życzyć sukcesów w nauce oraz w życiu codziennym. Niech to będzie czas pełen ciekawych odkryć, nauki i wspólnych doświadczeń. Pamiętajcie, że każdy dzień jest okazją do rozwoju i osiągania celów. Razem, jako społeczność szkolna, możemy osiągnąć wiele.

Powodzenia w nowym roku szkolnym 2023/2024!

23 VI – 4 IX ’23: W oczekiwaniu na… #2023/2024

00:00:00

 • Foto: NIKON,
 • Video: SONY,
 • Tancerze: Oskar&Wojtek,
 • Algorytmy: Gaussian blur, Contour,
 • Technika: Green box,
 • Muza: ROLAND,
 • Narzędzia: Audacity, FFmpeg,
 • Timer: JavaScript,
 • Język/format: HTML,
 • Math: FPS=25, aspect ratio: 16:9, alpha=96, sound bitrate=48k, […]

23 VI 2023 r. – Zakończenie roku szkolnego 2022/2023

W ten wyjątkowy dzień na progu zasłużonego wypoczynku i refleksji nad minionymi miesiącami, chciałabym wyrazić ogromne uznanie i wdzięczność wobec naszych drogich uczniów. Każdego dnia widziałam Waszą determinację, zaangażowanie i nieustanne dążenie do osiągania swoich celów. Jesteście źródłem dumy dla nas wszystkich.

Chciałabym również złożyć podziękowania naszym niezwykłym rodzicom, którzy wspierali swoje dzieci na każdym etapie ich edukacji. Wasze zaangażowanie, troska i wsparcie są nieocenione. Wspólnie tworzymy partnerskie środowisko, które umożliwia naszym uczniom osiąganie sukcesów i rozwijanie swojego potencjału. Dziękuję za waszą nieustającą gotowość do współpracy.

Ten rok szkolny był wyjątkowy i pełen wyzwań. Spotkaliśmy się z różnymi przeciwnościami, ale dzięki naszej solidarności i współpracy pokonaliśmy je. Każdego dnia odnajdywaliśmy nowe sposoby uczenia się i nauczyliśmy się elastycznego dostosowywania do zmieniających się warunków.

Teraz, gdy zbliża się zasłużony odpoczynek, zachęcam Was wszystkich do regeneracji i nabrania energii na przyszłość. To także doskonały czas, aby spojrzeć wstecz i docenić nasze osiągnięcia. Cieszmy się wspomnieniami, które tworzyliśmy razem nie zapominając o dążeniu do ciągłego rozwoju.

Na zakończenie, chciałabym życzyć Wam wszystkim wspaniałych wakacji pełnych radości, beztroski i niezapomnianych przygód. Miejcie czas dla siebie, spędzajcie go z rodziną i przyjaciółmi. Niech te chwile wytchnienia dostarczą Wam nowej energii i motywacji, aby wrócić w przyszłym roku szkolnym jeszcze silniejszymi.

Skip to content