Świetlica

 

15-09-2023, Wyprawka Świetliczaka 

Szkolne wyprawki mamy już za sobą, więc pora na wyprawkę Świetliczaka, która urozmaici i ułatwi zajęcia świetlicowe. Wyprawka obowiązuje dzieci, które przebywają w świetlicy od godz. 12.10, ale mogą ją również przynieść dzieci, które czekają w świetlicy na autobus szkolny od godz. 11.20 do 12.20. 

WYPRAWKA ŚWIETLICZAKA 😊

  • blok rysunkowy
  • blok rysunkowy z kolorowymi kartkami
  • blok techniczny z kolorowymi kartkami
  • farby akwarelowe lub plakatowe
  • kredki
  • plastelina
  • klej
  • nożyczki

Wyprawkę proszę spakować dziecku do podpisanego pudełka lub teczki. Można ją uzupełnić o dodatkowe materiały plastyczne, z którymi dziecko lubi pracować.                                                               

Termin przyniesienia wyprawki:  12.10.2023r.

Wychowawczyni: Dorota Hyjek

11-09-2023, Najżyczliwszy Świetliczak Roku szkolnego 2022/2023 

Jak co roku w naszej świetlicowej gromadzie prowadzony był Konkurs na Najżyczliwszego Świetliczaka 🙂 W czerwcu został rozstrzygnięty. Co miesiąc przez cały rok szkolny, uczniowie uczęszczający na zajęcia w świetlicy szkolnej głosowali na swojego ulubieńca. Oczywiście wszystkie nasze Świetliczaki są kochane, życzliwe, sympatyczne i zachowują się wzorowo, ale wybraliście tych naj… według opracowanych wspólnie zasad.

I oto oni:

Piotr Czuba, Natalia Zygmunt, Kamila Włodyka, Martyna Gurba

Wszystkim gratulujemy i rozpoczynamy poszukiwania Najżyczliwszego Świetliczaka Roku szkolnego 2023/2024! A nad całością czuwa Pani Dorota Hyjek 🙂

31-08-2023, Organizacja świetlicy  w roku szkolnym 2023/2024

Do 8 września można składać do wychowawców świetlicy Pani Doroty Hyjek i Pani Ewy Pikor- Gorczowskiej karty przyjęć dziecka do świetlicy szkolnej. Opieką świetlicy objęci są dojeżdżający uczniowie klas I-VIII oraz uczniowie klas I-III, których rodzice pracują. Zatrudnienie obojga rodziców musi być potwierdzone pieczątką zakładu pracy. W świetlicy szkolnej uczniowie są otoczeni opieką wychowawców od momentu  zakończenia swoich lekcji do godziny 15.30. 

Wniosek o przyjęcie dziecka do świetlicy można pobrać w bibliotece, od wychowawców świetlicy lub wydrukować –  zakładka Dokumentacja 

28-02-2023, Program „Czyściochowa Akademia”

Z przyjemnością informujemy, że od marca nasza świetlica będzie realizowała program profilaktyczno- higieniczny „Czyściochowa Akademia”. W formie zabawowej oraz z wykorzystaniem ciekawych materiałów i pomocy dydaktycznych dzieci z klas I-III utrwalą swoje nawyki higieniczne i nauczą się jak dbać o swoje zdrowie 🙂 Każdy uczestnik programu na zakończenie otrzyma pamiątkowy dyplom oraz nagrodę niespodziankę. Nad realizacją programu czuwa Pani wychowawczyni Dorota Hyjek. 

23-01-2023, Podziękowanie 

❤️️ Czerwone serce❤️️ Czerwone serce

W imieniu Świetliczaków:) oraz swoim składam serdeczne podziękowania Państwu Monice i Tomaszowi Włodykom za przekazanie na wyposażenie świetlicy gier, puzzli i innych materiałów, które wzbogaciły między innymi zbiór naszych ulubionych gier planszowych. Dziękujemy bardzo 🙂 Jeśli ktoś planuje robić porządki w dziecięcych pokojach, to chętnie przyjmiemy  kompletne i w dobrym stanie gry planszowe , klocki lub inne zabawki edukacyjne.

16-12-2022, Wyprawka Świetliczaka

Drodzy Rodzice!  Od dzisiaj jesteśmy w nowej, pięknej świetlicy – sala nr 8. Sala świetlicy jest przestronna, podzielona na część do zajęć stolikowych oraz część do ćwiczeń, zabaw ruchowych i tanecznych. Mamy świetlicową biblioteczkę, kącik z ulubionymi grami, kącik sportowy i plastyczny. Jest też sala dla dojeżdżających uczniów z klas 4-8, to sala nr 9. Każdy uczeń znajdzie po lekcjach w naszej świetlicy przyjazne miejsce do odpoczynku i rozwijania swoich zainteresowań. Porządkujemy nasze pomoce i wyposażenie, dekorujemy świątecznie i zimowo.  Mamy też miejsce na nasze wyprawki – w związku z tym  proszę o wyposażenie dziecka w wyprawkę Świetliczaka.

WYPRAWKA ŚWIETLICZAKA 😊

  • blok rysunkowy
  • blok rysunkowy z kolorowymi kartkami
  • blok techniczny z kolorowymi kartkami
  • farby akwarelowe lub plakatowe
  • kredki
  • plastelina
  • klej
  • nożyczki

Wyprawkę proszę spakować dziecku do podpisanego pudełka lub teczki. Można ją uzupełnić o dodatkowe materiały plastyczne, z którymi dziecko lubi pracować. Termin przyniesienia wyprawki: 10.01.2023r.

Wychowawczyni: Dorota Hyjek

07-11-2022, Informacja o możliwości skorzystania z obiadów

Informujemy, że od 14 listopada 2022 roku będzie możliwość skorzystania przez uczniów naszej szkoły z obiadów w stołówce szkolnej. Zgłoszenia przyjmuje Pani Kinga Ryba pod numerem telefonu 798 192 894.

31-08-2022, Organizacja świetlicy  w roku szkolnym 2022/2023

Do 8 września można składać w sekretariacie szkoły lub do wychowawcy świetlicy Pani Doroty Hyjek karty przyjęć dziecka do świetlicy szkolnej. Opieką świetlicy objęci są dojeżdżający uczniowie klas I-VIII oraz uczniowie klas I-III, których rodzice pracują. Zatrudnienie obojga rodziców musi być potwierdzone pieczątką zakładu pracy. W świetlicy mają możliwość przebywania uczniowie od momentu  zakończenia swoich lekcji do godziny 15.30. Do czasu zakończenia remontu szkoły, świetlica dla dzieci klas I-III będzie korzystała z pomieszczeń nad salą gimnastyczną.

Wniosek o przyjęcie dziecka do świetlicy szkolnej znajduje się w zakładce Dokumentacja 

05-01-2022, Wirtualna tablica

Na wirtualnej tablicy znajdziecie zasoby edukacyjne online wraz z odnośnikami do wybranych stron internetowych podzielonych na działy: Biblioteki i archiwa cyfrowe, Dla ucznia, Dla nauczyciela, Kultura/różne.  Wykorzystujcie je do nauki i zabawy 🙂 Wirtualna tablica jest dostępna pod linkiem:

https://app.milanote.com/1JiA4R1hLG9v1N/propozycje-serwisw-internetowych

04-01-2022, Okres noworoczny to czas dobrych, szczerych życzeńżyczenia na nowy rok

W przeszłości Polacy przywiązywali ogromną wagę do noworocznych życzeń. Uważano, że szczere słowa, składane osobiście, na pewno się spełnią. W dniach od 1 do 6 stycznia składano więc sobie życzenia i podarunki. W niektórych regionach kraju obdarowywano się specjalnym ciastem, zwanym nowym latkiem. Miało ono zapewniać pomyślność w nowym roku. Powszechnie życzono sobie w tym czasie szczęścia, dostatku i zdrowia.

Ignacy Krasicki, słynny poeta oświeceniowy, nigdy nie zaniedbywał składania życzeń noworocznych. Kiedyś napisał: „całemu rodzajowi ludzkiemu dobrze życzę, wszem wobec i każdemu z osobna winszuję; pragnę, aby im jak najlepiej się powodziło, zgoła niech mają to, co tylko im się mieć podoba”. Miłych życzeń noworocznych oczekiwał też od najbliższych, potrafił ich upomnieć, jeśli o tym zapomnieli. Z czasem zwyczaj się nieco zatarł i zmienił. W XIX wieku życzenia zaczęły wypierać powszechnie wysyłane okolicznościowe kartki, ale tradycja ich składania na szczęście wciąż jest żywa 🙂

03-01-2022, Noworoczne postanowienia

Postanowienia noworoczne mogą być pozytywnym bodźcem do samorozwoju – nie należy jednak wykorzystywać ich do krytyki dziecka, np. sugerując mu, że powinno „postanowić sobie być grzeczniejszym” albo zdobywać lepsze oceny. Postanowienia mogą być pozytywne i wprowadzać w naszym życiu zmiany, które będą przyjemne i sprawią, że będziemy mniej zestresowani i bardziej radośni. Nowy Rok to świetny okres na postanowienia noworoczne, dlatego zachęcam Was do takich postanowień. Podzielcie się nimi z nami i innymi Świetliczakami. A jeśli nie macie pomysłu, to zajrzyjcie na tę stronę. Znajdziecie tam propozycje dla siebie, młodszego rodzeństwa, a także dla rodziców.   

https://mamotoja.pl/postanowienia-noworoczne-dla-rodziny,okiem-mamy-artykul,22058,r1p1.html

22-12-2021, Świąteczne życzenia

Najserdeczniejsze życzenia cudownych Świąt Bożego Narodzenia, rodzinnego ciepła i wielkiej radości, pod choinką zaś dużo prezentów, a w duszach wiele sentymentów. Świąt dających radość i odpoczynek oraz nadzieję na Nowy Rok, żeby był lepszy niż ten, który właśnie mija. 

Z Bożonarodzeniowym pozdrowieniem wychowawczynie: Dorota Hyjek, Ewa Pikor- Gorczowska

Wesołych Świąt Bożego Narodzenia oraz Szczęśliwego Nowego Roku

21-12-2021, Ozdoby choinkowe 🎄

Święta tuż, tuż – czas najwyższy zacząć wprowadzać lub kontynuować wprowadzanie w domu świątecznego nastroju. Proponuję Wam dzisiaj wykonanie własnoręcznie w domu kilku ozdób świątecznych. Pochwalcie się swoimi pracami. Możecie również wykorzystać pomysły ozdób choinkowych, które wykonywaliśmy podczas zajęć. Miłej zabawy 🙂

20-12-2021, Nauka zdalna – codzienne wyzwania dla Świetliczaków 

Dzisiaj zachęcam Was do poczytania o tradycjach i zwyczajach Świąt Bożego Narodzenia. Wydaje się nam, że dużo o nich wiemy, ale czy na pewno? 🙂

Święta Bożego Narodzenia już za kilka dni. Czy aby na pewno wiesz, skąd wzięły się znane i powszechnie kultywowane zwyczaje typowe dla tego wyjątkowego czasu? Specjalnie dla Was lista symboli Świąt Bożego Narodzenia. Większość z nich zapewne doskonale znacie. 

 Wigilia Święta Bożego Narodzenia to przede wszystkim wieczerza wigilijna. Tego wieczoru cała rodzina zasiada przy świątecznie nakrytym stole i celebruje nadchodzące święta Bożego Narodzenia. Słowo „wigilia” pochodzi od łacińskiego „vigiliare” i oznacza „nocne czuwanie”. 

Wolne miejsce dla niespodziewanego gościa Zanim wszyscy usiądą przy wigilijnym stole, trzeba oczywiście zadbać o odpowiedni wystrój i nakrycia. Tych ostatnich powinno być o jedno więcej niż liczba gości. Po co dodatkowe miejsce przy świątecznym stole? Symbolizuje ono pamięć o tych, którzy nie mogą spędzić tegorocznych świąt razem z nami.

Pierwsza gwiazdka Podług Pisma Świętego to Gwiazda Betlejemska doprowadziła trzech króli (Kacpra, Melchiora i Baltazara) do Betlejem. Na pamiątkę tego wydarzenia dzieci z niecierpliwością wyczekują pierwszej gwiazdki na niebie – symbolizuje ona początek celebrowania świąt Bożego Narodzenia.

Choinka  Nieodłącznym elementem świąt Bożego Narodzenia jest choinka. Początkowo świąteczne drzewko nazywano hailekrystem. Zwyczaj jego zdobienia przyszedł do nas z Niemiec, choinki zaczęliśmy dekorować dopiero na przełomie XVIII i XIX. Choinkę powinno się ubierać dopiero 24 grudnia.                                               

Liczba potraw – dlaczego dwanaście? Liczba dwanaście to tylko jedna z możliwych wersji. Według jednej z tradycji na świątecznym stole powinna znaleźć się nieparzysta liczba potraw, co zaprzeczałoby zwyczajowi, według którego symbolem jest liczba dwanaście, jednak jej symbolika jest równie ważna – chodzi bowiem o dwunastu apostołów.

Sianko pod obrusem Wedle jednego z licznych zwyczajów bożonarodzeniowych pod obrus należy położyć garstkę siana. Jest ono symbolem żłobka, w którym leżało Dzieciątko Jezus. Domownicy mogą też spróbować wyciągnąć źdźbło siana spod obrusa. Ten, który wyciągnie najdłuższe, będzie cieszył się największym szczęściem i powodzeniem w nadchodzącym roku.                                                                     

Barwy Świąt Bożego Narodzenia Święta Bożego Narodzenia powinny kojarzyć się Wam z dwoma kolorami: zielonym i czerwonym. To w tych barwach najczęściej przygotowywane są ozdoby świąteczne. Zieleń jest symbolem nadziei i wierności, natomiast czerwień to symbol krwi Chrystusa.                                                                                                              

Dzielenie się opłatkiem Zwyczaj ten pochodzi z początków XIX wieku. Dawniej oprócz tradycyjnych opłatków, wytwarzanych z przaśnego ciasta, chleba i wody, były również kolorowe opłatki. Tymi ostatnimi dzielono się ze zwierzętami. Kultywowanie tego zwyczaju miało je chronić od zapadania na rozmaite choroby. Dzielenie się opłatkiem, o jakim możemy mówić obecnie, jest symbolem wyrażenia wdzięczności i znakiem przebaczenia dawnych win.                                                                       

Śpiewanie kolęd Po wieczerzy wigilijnej nie może zabraknąć wspólnego śpiewania kolęd. Pierwsza polska kolęda pochodzi z roku 1424 – mowa tutaj o „Zdrów bądź królu anielski”. Z XV wieku pochodzi również popularna „Anioł pasterzom mówił”. Zbiory kolęd i pastorałek publikowano w książeczkach, zwanych kantyczkami. Najwięcej bożonarodzeniowych pieśni powstało na przełomie XVII i XVIII wieku.

08-09-2021, Wyprawka Świetliczaka

WYPRAWKA ŚWIETLICZAKA 😊

  • blok rysunkowy
  • blok rysunkowy z kolorowymi kartkami
  • blok techniczny z kolorowymi kartkami
  • farby akwarelowe lub plakatowe
  • kredki
  • plastelina
  • klej
  • nożyczki

Wyprawkę proszę spakować dziecku do podpisanego pudełka lub teczki. Można ją uzupełnić o dodatkowe materiały plastyczne, z którymi dziecko lubi pracować. Termin przyniesienia wyprawki: 30.09.2021r.

02-09-2021, Najsympatyczniejszy Świetliczak Roku szkolnego 2020/2021

Informujemy, że w czerwcu został rozstrzygnięty konkurs na Najsympatyczniejszego Świetliczaka. Co miesiąc uczniowie uczęszczający na zajęcia świetlicy szkolnej głosowali na swojego ulubieńca. Oczywiście wszystkie nasze Świetliczaki są kochane, sympatyczne i zachowują się wzorowo, ale wybraliście tych naj… według opracowanych wspólnie zasad. I oto oni:

Szymon Czuba, Wiktoria Gurba, Szymon Bochniarz, Nadia Budzik, Kamila Włodyka, Grzegorz Faron

Wszystkim gratulujemy i rozpoczynamy poszukiwanie Najsympatyczniejszego Świetliczaka Roku szkolnego 2021/2022! A nad całością czuwa Pani Dorota Hyjek 🙂

30-08-2021, Informacje dla Rodziców

Drodzy Rodzice, tutaj znajdziecie informacje dotyczące organizacji                i funkcjonowania świetlicy szkolnej.

  1. Świetlica obejmuje opieką uczniów dojeżdżających z klas I-VIII po obowiązkowych lekcjach i zajęciach przewidzianych planem na bieżący rok szkolny.
  2. Do świetlicy przyjmowane są dzieci rodziców/opiekunów prawnych pracujących – matka i ojciec. Zatrudnienie musi być potwierdzone przez zakład pracy we wniosku o przyjęcie dziecka do świetlicy.
  3. Wniosek można wydrukować z zakładki Rekrutacja 2021/2022 lub uzyskać od wychowawcy świetlicy i dostarczyć do szkoły do 15.09.2021r.  
  4. Świetlica jest otwarta do godziny 15.30. Dziecko może być odebrane ze świetlicy tylko przez osoby dorosłe upoważnione we wniosku. Osoba odbierająca zgłasza ten fakt przez domofon lub osobiście wychowawcy świetlicy. Szczegółowy regulamin i procedury funkcjonowania świetlicy związane z Covid-19 są przedstawione w dzienniku elektronicznym. 
  5. Wszelkie zmiany dotyczące pobytu dziecka w świetlicy np. wcześniejsze wyjścia  lub zwolnienia z zajęć świetlicowych proszę zgłaszać na bieżąco do wychowawcy świetlicy lub wychowawcy klasy. Zapraszamy do współpracy: mgr Dorota Hyjek tel. 505 288 607                                                      mgr Ewa Pikor-Gorczowska tel. 693 302 436 

ROK SZKOLNY 2021/2022 

22-04-2021, Światowy Dzień Ziemi

Dzisiaj zachęcamy was do celebrowania tego święta w zupełnie inny sposób. Zachęcamy do tego, żebyście wyszli z domu i poszli do Przyrody, do lasu, na łąkę, albo chociaż na poszukiwanie przyrody w zasięgu wzroku. Żebyście poświęcili czas na bycie z Przyrodą, na refleksję, jak ona jest dla nas ważna, ale i jak jest fascynująca, piękna, ciekawa. Zwróćcie uwagę na drzewa, które co dzień mijacie, sprawdźcie co rośnie na skwerku oprócz trawy, w przydomowych ogródkach, wytropcie Przyrodę w nietypowych miejscach. Może ktoś podejmie wyzwanie „Eco koszulka”. Opis znajdziecie w linku, wzór może być inny. Czekamy na wasze pomysły! 

https://www.ekokalendarz.pl/wp-content/uploads/pakiet-04-22-%C5%9Bwiatowy-dzie%C5%84-ziemi-eko-koszulka.pdf

21-04-2021, Kochamy naszą Ziemię

Ziemia to nasza planeta i wspólny dom dla milionów ludzi, zwierząt i roślin. Kochajmy ją i dbajmy o nią! Dzisiaj dla Was kolorowanki, które przypominają nam o tym, w jaki sposób możemy dbać i chronić naszą piękną planetę 

https://miastodzieci.pl/kolorowanki/kocham-ziemie/

20-04-2021, Jak powstała nasza planeta Ziemia?

Zbliża się Dzień Ziemi, więc dzisiaj proponujemy Wam do obejrzenia film pt.:” Przez co przeszła Ziemia, zanim pojawili się na niej ludzie”. Jak wyglądała Ziemia 4,6 miliardów lat temu? Nie, to nie była taka elegancka niebiesko-zielona piłka, do której jesteście przyzwyczajeni. Była to wielka skała pokryta lawą i bez przerwy bombardowana kometami i asteroidami. Na tym etapie nie było jeszcze śladów życia – nic by nie przetrwało w takim środowisku. Ten okres trwał przez mniej więcej 600 milionów lat! Krótko po tym, jak Księżyc zaczął krążyć wokół Ziemi, obrót planety zwolnił. Ten impakt również przechylił Ziemię i przez to pojawiły się pory roku. Życie jeszcze nie istniało, poczekajcie. Wkrótce! Klimat stawał się łagodniejszy i bardziej stały, a planeta zaczęła się schładzać. I teraz wszystko się zaczyna. Para wodna się skrapla, tworząc oceany i oczywiście, kontynenty. A dokładniej jeden superkontynent. W końcu, po upływie milionów lat…

Zapraszamy na film, a na pewno dowiecie się wielu ciekawych rzeczy:) https://www.youtube.com/watch?v=ClvXMkvhzY0

19-04-2021, Wirtualna tablica

Dzisiaj polecamy Wam wirtualną tablicę. Znajdziecie na niej zasoby edukacyjne online wraz z odnośnikami do wybranych stron internetowych podzielonych na działy: Biblioteki i archiwa cyfrowe, Dla ucznia, Dla nauczyciela, Kultura/różne. W jednym miejscu macie prawie wszystko. Wykorzystujcie te materiały do nauki i zabawy 🙂 Wirtualna tablica jest dostępna pod linkiem:

http://app.milanote.com/1JiA4R1hLG9v1N

16-04-2021, Dzień Ochrony Słoni

Obecnie na świecie żyją dwa gatunki słonie: azjatycki, zwany również indyjskim i afrykański (niektórzy badacze jako osobny gatunek traktują afrykańskiego słonia leśnego). Słonie azjatyckie i afrykańskie, choć należą do jednej rodziny to różnią się na tyle, że dość łatwo je odróżnić. Obydwa gatunki znajdują się w czerwonej księdze gatunków zagrożonych IUCN (zobacz szczegóły: azjatycki i afrykański). Słonie, największe zwierzęta lądowe żyjące na Ziemi, z charakterystycznymi trąbami i uszami, znane wszystkim dzieciom, bohaterowie książek i ulubieńcy wielu osób, przynoszące szczęście i budzące zainteresowanie zwierzęta są poważnie zagrożone wyginięciem. Ogromne, majestatyczne zwierzę w naturalnym środowisku nie ma wrogów poza… człowiekiem. Proponujemy Wam dzisiaj pakiet edukacyjny o słoniach. Mamy nadzieję, że zainteresują Was ciekawostki o życiu słoni, możecie także wykonać prace plastyczne lub techniczne i podzielić się z nami efektami 🙂

https://www.ekokalendarz.pl/wp-content/uploads/pakiet-04-16-Dzie%C5%84-Ochrony-S%C5%82oni.pdf

15-04-2021, Ruszajmy się, bo ruch to zdrowie 🙂

Zabawy ruchowe pomagają w nauce

Stwarzając dzieciom możliwości intensywnego ruchu, rozwijamy w nich niezwykłe właściwości ciała, ducha i umysłu. Jest to najcenniejszy posag,  w jaki możemy je wyposażyć na długą drogę w ich dorosłym, skomplikowanym życiu – twierdził w swym opracowaniu „Ruch a bystrość umysłu i inteligencja” Wacław Gniewkowski, wieloletni badacz wpływu wychowania fizycznego na młodego człowieka. Większość zabaw ćwiczy umiejętność koncentracji, koordynację ruchową i wzrokowo-ruchową przydatną przy nauce czytania i pisania. Rozbudzają ciekawość związaną z poznawaniem świata, zatem sprawiają, że dziecko chętniej chłonie wiedzę. Poniższe zabawy można wykorzystać w każdym domu, gdyż nie wymagają ani dużej przestrzeni, ani specjalnych rekwizytów. Szczególnie spodobają się dzieciom w wieku wczesnoszkolnym. Zachęcamy was dzisiaj do aktywności ruchowej, przed komputerem minimum – zabawy ruchowe maximum czasu, w domu lub na powietrzu 🙂

Zabawy tropiące

Zabawy tropiące, inaczej poszukiwawcze. Jedną z nich jest znana powszechnie zabawa w „ciepło-zimno”. Rodzic chowa konkretny przedmiot, dziecko musi go znaleźć wyłącznie dzięki wskazówkom: ciepło, zimno.

Drugą zabawą, bardziej skomplikowaną są domowe podchody. Rodzic chowa w domu koperty z zadaniami. Dziecko znajduje je i wykonuje poszczególne polecenia np. zrób 10 przysiadów.

Zabawy ze sznurkiem

Potrzebny będzie sznurek długości minimum 1,5 m. Możecie sobie wyobrazić, że jest to most, wąż lub cyrkowa lina. Sznurek leży na podłodze, tworzycie z niego dowolny kształt. Zadań może być wiele:

– spacer po sznurku uważając by z niego nie „spaść”

– przeskakiwanie przez sznurek raz na jedną, raz na drugą stronę

– przejście po sznurku „stópkami”, tyłem, bokiem

Zabawy z piłką

Piłka jest świetnym materiałem do zabawy, gdyż można ją wykorzystywać na różne sposoby, w zależności od wieku dziecka. Dla najmłodszych przedszkolaków wyzwaniem jest zwykłe rzucanie do siebie piłki, starsze dzieci potrzebują już modyfikacji, np.

– Rzucanie piłki do celu. Wykorzystujemy wszystko to, co jest dostępne w domu: skrzynia, pudło, kosz na śmieci. Im starsze i zręczniejsze dziecko, tym dalej ustawiamy cel rzutu

– Piłka i kolory. Rzucamy do siebie piłkę wymieniając różne kolory. Na hasło „czarny” piłeczki nie wolno złapać. Jeśli jednak uczestnik chwyci piłkę, przegrywa lub wykonuje zadanie np. dziesięć podskoków.

Zabawa Ludzie do ludzi

Zabawa dla minimum dwójki dzieci. Osoba prowadząca włącza dowolną muzykę, w tym czasie dzieci tańczą, podskakują, chodzą na palcach (wszystko zależy od kreatywności uczestników). Podczas pauzy prowadzący mówi np. plecy do pleców i dzieci muszą się zetknąć daną częścią ciała.

Przeprawa przez rzekę

Na podłodze-rzece ustawiamy „kamienie”: poduszki, kartki papieru, duże, drewniane klocki itp. Zadaniem jest przeprawa przez rzekę bez dotknięcia stopą „wody”.

Taniec

Wspólny, swobodny taniec przy muzyce, która najbardziej wam odpowiada, to wspaniała forma ekspresji . Można wprowadzać elementy, które wzbogacą zabawę: paski krepiny, tasiemki, balony. Alternatywą jest „taniec na gazecie”. Zabawa najlepiej sprawdza się w dużej grupie, ale można ją wykonywać również we dwoje. Puszczając dowolną muzykę tańczycie na rozłożonej gazecie, nie wolno jednak dotknąć podłogi żadną częścią ciała. Z każdą następną rundą składacie gazetę na pół. Na koniec zliczacie liczbę rund.

Butelkowy slalom

Zabawa skierowana jest do dzieci od 5 roku życia. Ustawiamy 2-3 butelki w dowolnej konfiguracji. Uczestnik stara się zapamiętać ustawienie butelek, po czym zawiązujemy mu oczy. Dziecko musi przejść przez tor bez potrącenia przeszkód.

14-04-2021, Potyczki matematyczne

Zagadki, zadania, układanki, tym razem nie o bajkach, to wyzwanie dla chętnych na dzisiaj. Pod linkiem znajdziecie zagadki matematyczne, które rozwijają logiczne myślenie, są świetnym treningiem pamięci, koncentracji i spostrzegawczości. A może ktoś z Was wymyśli zagadki lub krzyżówki matematyczne i podzieli się z nami swoimi pomysłami 🙂

https://miastodzieci.pl/zagadki/zagadki-matematyczne-logiczne/

13-04-2021, Bajkowe quizy i łamigłówki

To właśnie bajki i baśnie rozwijają Waszą wyobraźnię, wspierają Wasz rozwój, pozwalają Wam zrozumieć otaczający świat oraz dostarczają Wam wiedzę na temat kultury i rzeczywistości, w której dorastacie.

Dzisiaj zapoznajcie się z bajką Dwanaście miesięcy, a następnie spróbujcie rozwiązać bajkowe quizy i łamigłówki: https://miastodzieci.pl/k/quizy/quizy-bajki-i-filmy/

12-04-2021, Ulubione baśnie i bajki

Któż z nas nie zna Królewny Śnieżki, Elzy z Krainy Lodu, Papy Smerfa, Muminka czy Kubusia Puchatka? Każdy zapewne oglądał filmową wersję lub czytał książkę z tymi bohaterami! Nasza propozycja zajęć dla Was na dzisiaj to edukacyjne zabawy oraz bajki do czytania z bohaterami bajek telewizyjnych.

Udanej zabawy!

09-04-2021, Słuchanie i śpiewanie piosenek o wiośnie

Wiosna to szczególna pora roku – nastraja nas optymistycznie, aż chce się śpiewać, tańczyć i podskakiwać…. i do tego was zachęcamy 🙂 Dlatego propozycja na dzisiaj to wiosenne piosenki. Melodie i teksty o wiośnie, słońcu, kwiatach i wiosennym deszczyku. Piosenki na zmęczenie nauką, poprawę humoru, do śpiewania w domu, podczas spaceru, gdzie się tylko da… Śpiewaj z nami, zapraszamy! https://miastodzieci.pl/piosenki/k/piosenki-o-wiosnie/

8-04-2021, Pomoc w pracy domowej

Świetlica zdalnie to nie tylko propozycje i inspiracje dotyczące spędzania czasu wolnego, ale również pomoc w odrabianiu pracy domowej. Można z nami  kontaktować się przez e-dziennik, telefonicznie oraz Teamsa.

Jak skutecznie mobilizować się do nauki w domu?

PLANUJ ! Wstawaj codziennie o tej samej porze. Rytm dnia pomaga się dobrze zorganizować. Wypracuj schemat działania- pobudka, śniadanie np. o godz. 7.30, od 8.00 do 12.00 nauka z przerwami na odpoczynek, ale bez komputera czy telefonu.
ZAPISUJ ! Skorzystaj z planera dnia / tygodnia.
Wypisz przedmioty, których będziesz się uczyć danego dnia oraz czas, jaki na to przeznaczasz.
PRZYGOTUJ SIĘ ! Zadbaj o porządek na biurku, usuń przedmioty, które Cię rozpraszają i przewietrz pokój. Wyłącz komórkę i telewizor.
RÓB PRZERWY ! Gdy poczujesz zmęczenie lub dekoncentrację, zrób krótką przerwę, wstań, pogimnastykuj się, zaczerpnij świeżego powietrza. Unikaj korzystania z telefonu w trakcie przerwy – to wciąga i ciężko będzie Ci wrócić do nauki.
ZDROWO SIĘ ODŻYWIAJ ! Pij dużo wody (mózg to lubi), jedz regularnie i często. Pamiętaj o zdrowych przekąskach (warzywa, owoce). Unikaj słodyczy i słodkich napojów.
NIE DENERWUJ SIĘ ! Sytuacja jest niecodzienna, ale postaraj się zachować spokój. Jesteś  w domu właśnie po to, abyś mógł czuć się bezpiecznie.
Wbrew pozorom bardzo wiele zależy od Ciebie:
– nie oglądaj programów informacyjnych zbyt często – postaraj się selekcjonować informacje,
– zostań w domu i ogranicz kontakty z innymi osobami,
– swoją troskę i zainteresowanie możesz okazać dzwoniąc lub pisząc do kolegów i dziadków,
– dbaj o siebie, często myj ręce, wietrz swój pokój,
– zrób coś, co Cię relaksuje np. przeczytaj fragment książki, posłuchaj ulubionej muzyki, namaluj ciekawą ilustrację.
PAMIĘTAJ ! Nie jesteś sam! Jesteśmy w kontakcie i zawsze możesz do mnie napisać – w każdej sprawie. 
Twój Nauczyciel Świetlicy

  • Dorota Hyjek – dhyjek@powroznikszkola.pl
  • Ewa Pikor – Gorczowska – epikor@powroznikszkola.pl

07-04-2021, Wiosenne zabawy ruchowe 

Święta, święta i po świętach… W poświątecznym czasie proponujemy Wam wiosenne zabawy, eksperymenty i inspiracje do wspólnych aktywności, które z pewnością wspaniale wypełnią Wam wolny czas. Z każdym dniem będzie więcej słońca i okazji do zabaw nie tylko w domu, ale również na powietrzu. Dlatego przesyłamy Wam propozycje kilku atrakcyjnych zabaw ruchowych. Czekamy na Wasze zdjęcia 🙂

  https://www.youtube.com/watch?v=C0-pag_O7do

31-03-2021, Świąteczne życzenia

JAJKO JAJA JAJKA WIELKANOCNE PISANKI NA WIELKANOC Waga produktu z opakowaniem jednostkowym 1 kgZ okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych życzymy Wam Kochane Świetliczaki oraz Waszym bliskim dużo zdrowia i pogody ducha na ten trudny czas. Niech Zmartwychwstały Pan Jezus napełni serca miłością i pokojem. Niech przemieni każdy smutek w radość, każdy płacz i zmartwienie w szczęście i nadzieję. 

30-03-2021, Koszyk z wielkanocnymi życzeniami 

Święta Wielkanocne tuż tuż…. Dlatego dzisiaj trochę o wielkanocnym koszyczku. To, co znajduje się w święconce nie jest przypadkowe i jak wszystko w świecie wierzeń i tradycji, ma swoją symbolikę i znaczenie. Przez pokolenia wkładamy do koszyczka wiele różnych elementów, ale nie wszyscy wiemy co one oznaczają. Co włożyć do koszyczka wielkanocnego, aby zapewnić sobie i rodzinie szczęście?

29-03-2021, Wielkanocne ozdoby

Dzisiaj mamy dla Was kreatywne wyzwanie plastyczne. Spośród wielu propozycji, które znajdziecie w Internecie pomysły wykonania świątecznych stroików są jednym z nich. Te proste, ale piękne stroiki wykonane są w większości z naturalnych materiałów. Materiały te znajdziecie w domu i blisko domu. Są to między innymi: gałązki, mech, sznurek, skorupki jajek, kora, wstążki.  Zachęcamy Was do pochwalenia się swoimi pomysłami. A  stroikowe inspiracje znajdziecie klikając w poniższy link: https://www.youtube.com/watch?v=RxiTtO0b_VE

26-03-2021, Wielkanocne tradycje

Święta Wielkanocne to wyjątkowy czas, w którym symboliczne obrzędy religijne, tradycja ludowa i świat przyrody splatają się w jedno. Chrześcijanie świętują zwycięstwo Jezusa nad śmiercią, przyroda budzi się do życia po zimie, zaś tradycje ludowe zarówno upamiętniają wydarzenia sprzed ponad 2000 lat, jak i podkreślają naturalne przemiany w przyrodzie – wiosna rozpoczyna nowy cykl życia, obsiewania, zbierania plonów i cieszenia się nimi. A więcej o tradycjach i zwyczajach przeczytacie na stronie:https://www.ofeminin.pl/swiat-kobiet/zycie-rodzinne/tradycje-wielkanocne-zwyczaje-i-tradycje-wielkanocne/b1enl3h

25-03-2021, Ile wiesz o wiośnie?

Wyzwanie na dzisiaj! Sprawdź ile wiesz o wiośnie. Quizy o tematyce wiosennej. Życzymy powodzenia!

https://samequizy.pl/ile-wiesz-o-wiosnie/

24-03-2021, Powroty bocianów

Bociany to ptaki, które zna chyba każdy. Te sympatyczne ptaki są uznawane za klasyczny zwiastun nadejścia wiosny. Bociany na dachu domostwa to nie tylko błogosławieństwo w dzieciach, ale przede wszystkim pomyślność oraz szczęście pod wieloma względami. Unikają one domów, w których brak zgody i harmonii. Istnieje mnóstwo interesujących faktów na temat bocianów, więc jeśli chcecie dowiedzieć się czegoś jeszcze, to koniecznie przeczytajcie poniższe ciekawostki:  https://fajnepodroze.pl/18-interesujacych-ciekawostek-o-bocianach-dla-dzieci/

Oprócz ciekawostek zachęcamy Was dzisiaj do wykonania bociana z papierowych talerzyków: https://dzieciakiwdomu.pl/2015/03/bocian-z-papierowych-talerzykow.html

23-03-2021, Nadeszła wiosna

Krokusy

21 marca to pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Po długiej zimie z tęsknotą wyczekiwaliśmy tego dnia i jest to duży powód do radości dla wszystkich zmęczonych zimnem i wcześnie zapadającym zmrokiem. Pierwszy dzień wiosny przypada na czas równonocy wiosennej, od tego dnia dzień będzie się stopniowo wydłużał kosztem nocy. Proponujemy Wam wiosenny pakiet edukacyjny: https://www.ekokalendarz.pl/wp-content/uploads/pakiet-03-21-Pierwszy-Dzie%C5%84-Wiosny.pdf

Każdy znajdzie tam coś dla siebie. Do realizacji poszczególnych zadań możecie także zaangażować rodzeństwo, rodziców, bądź dziadków. Efektami swoich działań podzielcie się z nami oraz z koleżankami i kolegami 🙂

21 marca jest też od 2012 roku Międzynarodowym Dniem Lasów. Święto to ustanowione zostało przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w celu podnoszenia świadomości ludzi na temat znaczenia lasów dla prawidłowego funkcjonowania planety. W tym dniu na całym świecie organizowane są akcje mające zwrócić uwagę na lasy i ich problemy. Zachęca się ludzi do sadzenia drzew, sprzątania lasów i do przebywania w nich. Zachęcamy Was do zaglądania na stronę Międzynarodowego Dnia Lasów http://www.fao.org/international-day-of-forests/en/

22-03-2021, „Moje wyzwanie” podczas nauki zdalnej

Drodzy Rodzice!
Aby zorganizować dzieciom czas wolny podczas trwania zdalnej nauki, będziemy w tym miejscu umieszczać różne propozycje aktywności rozwijające umiejętności, wiedzę i kreatywność Waszych dzieci. Zachęcamy chętne dzieci do udziału w projekcie pt.: „Moje wyzwanie”. Każdego dnia, po godzinie 13.00 będziemy wstawiać temat wyzwania. Zadaniem dziecka będzie na przykład wykonanie pracy plastycznej dowolną techniką, wykonanie zadania związanego z literaturą, rozwiązanie krzyżówki, uzupełnienie wiedzy poprzez obejrzenie prezentacji, przeczytanie ciekawostek z różnych dziedzin wiedzy oraz bieżących wydarzeń. Jeśli możemy pomóc wspierając Was i Wasze dziecko zwykłą rozmową, pomocą w odrobieniu zadania domowego czy wspólną zabawą edukacyjną, to jesteśmy gotowe i czekamy na kontakt telefoniczny, e-mailowy lub poprzez teamsa.  Pozdrawiamy i zapraszamy do współpracy.

Dorota Hyjek – dhyjek@powroznikszkola.pl    nr tel. 505 288 607                  

Ewa Pikor-Gorczowska – epikor@powroznikszkola.pl    nr tel. 693 302 436

Skip to content